ПОСТМЕНОПАУЗАЛНА ОСТЕОПОРОЗА: ЗАГУБА НА КОСТНО ВЕЩЕСТВО ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА ЕСТРОГЕН В МЕНОПАУЗАТА
Естрогените са женски полови хормони, които имат свойството да инхибират/потискат активността на клетките, които разграждат костите (остеокласти). Следователно естрогените са много важни за здравината на костите. Въпреки това хормонални промени по време на менопаузата в женското тяло водят до намалено производство на естрогени. Вследствие на това рискът от развитие на постменопаузална остеопороза се увеличава с около 30 %.1
ПОСТМЕНОПАУЗАЛНА ОСТЕОПОРОЗА – ВРЪЗКАТА МЕЖДУ ОСТЕОПОРОЗАТА И МЕНОПАУЗАТА
Менопаузата е естествен период в живота на жената. През това време хормоналният баланс се променя, което при много жени се изразява чрез оплаквания като безсъние и горещи вълни. По време на менопаузата тялото произвежда все по-малко естрогени, което в крайна сметка е основната причина за постменопаузалната остеопороза.
Естрогените имат редица полезни свойства за костния метаболизъм:
- потискат активността на остеокластите (клетки, които разграждат костите)
- ускоряват усвояването на калция през стомашно-чревния тракт (калцият е важен минерал, който е необходим за предотвратяване и противодействие на остеопорозата)
- стимулират освобождаването на калцитонин, който също има инхибиращ ефект върху остеокластите
- увеличават притока на кръв към костите
- подобряват функциите на централната нервна система, като например координацията на движенията, което може да предотврати падане
Следователно естрогените в голяма степен противодействат на развитието на остеопорозата при жените. Обратно, нарастващият дефицит води до ускоряване на разграждането на костната маса: Без хормонална заместителна терапия костната маса намалява с 1 до 4% годишно при жените след менопаузата. При жените, които преминават през менопаузата много по-рано, т.е. преди 40-годишна възраст, ефектите върху състоянието на костите и последиците от постменопаузалната остеопороза са още по-големи.